Jak wybrać najlepsze miejsce dla instrumentu

Do najważniejszych, kluczowych czynników ogólnych wpływających na prawidłowe użytkowanie instrumentu należą uwarunkowania środowiskowe takie jak:

 

TEMPERATURA. Pianino „nie lubi” zbyt zimnej jak i nadto gorącej ciepłej temperatury. Najlepsza temperatura dla instrumentu waha się w granicach  18 do 30 stopni Celsjusza.

 

 

 

WILGOTNOŚĆ. Centralne ogrzewanie może osuszać powietrze i obniżać poziom wilgoci w drewnianych elementów. Gdy ogrzewanie jest wyłączone wilgotność wzrasta i na odwrót, kiedy jest włączone, wilgotność powietrza spada. Zmiany te powodują odpowiednio: poszerzanie się i kurczenie masy drewna, wywierając tym samym napór mechaniczny na struny pianina. W przypadku dużych i częstych wahań amplitudy te, mogą mieć znaczący wpływ na rozstrajanie się instrumentu.

Najkorzystniej dla instrumentu jest, abyśmy utrzymywali uśrednioną wilgotność w pomieszczeniu, wahającą się pomiędzy 40 a 65 % względnej wilgotności powietrza. Zwracajmy szczególną uwagę na ten parametr. Praktyka pokazała nam, że przez zaniedbania klientów doszło do drastycznych uszkodzeń wielu instrumentów. Jeśli w pomieszczeniu, w którym użytkujemy instrument, panuje nadmiernie suche powietrze (poniżej 40% względnej wilgotności) sugerujemy rozważenie zakupu nawilżacza powietrza. Skutecznie przeciwdziałajmy nadmiarowi suchości. Jeśli mamy z kolei nadmiar wilgoci – zaopatrzmy się w  osuszacz powietrza, by usunąć jego nadmiar. Wykwalifikowany konserwator instrumentów z pewnością doradzi odpowiednie rozwiązanie.

Gdzie postawić pianinoUMIEJSCOWIENIE. Wskazane jest, kiedy planujemy lokalizację dla naszego instrumentu, abyśmy unikali miejsc w pobliżu okna, przeciągów, częstych ruchów powietrza. Negatywne są czynniki bezpośredniego działania ciepła lub niestabilności temperatury otoczenia. Mogą one wywoływać destabilizację instrumentu, a w efekcie końcowym wpływać na jego niszczenie. Pod żadnym pozorem nie ustawiajmy instrumentów na podgrzewanych podłogach. Dodatkowo unikajmy częstych zmian lokalizacji – przestawiania instrumentu. Podczas przenoszenia, instrumenty narażone są na mechaniczne uderzenia, drgania i niekontrolowane wstrząsy. Czynniki wpływają negatywnie na stabilizację stroju, ogólny stan techniczny obudowy oraz pracę mechanizmów młoteczkowych i tłumikowych.

Scroll to Top

Bądź na bieżąco: