Strojenie pianina i fortepianu. Kiedy należy zaprosić stroiciela?

Postaraj się ocenić sam w jakim stanie jest instrument

Jak to sprawdzić? Dajemy na to kilka podpowiedzi. Skorzystaj z nich, by utrzymać instrument w należytej kondycji i nie narazić się na powiększone koszty naprawy instrumentu w przyszłości.

  • Policz jaki czas minął od ostatniego strojenia instrumentu? Jeżeli ponad 2 lata, to mechanizm takiego pianina / fortepianu wymaga już na pewno drobnej korekty. Jego strój powinien być utrzymany według wzorca dla a1 – 440 Hz.  W takim czasie na pewno strój odbiega od tego parametru. Dłuższe przetrzymywanie instrumentu bez bieżącej korekty doprowadzi jedynie do dalszego rozstrajania się instrumentu. Tym samym znacznie zwiększy koszt najbliższej wizyty stroiciela.
  • Czy poszczególne dźwięki brzmią jak rozstrojone? Efekt taki charakteryzuje się lekkim chorusem (dźwięki są w pewnym rozproszeniu)
  • Najprostszym testem rozstroju instrumentu są dźwięki oktaw. Jeżeli pomiędzy tonami jednej oktawy, lub kolejnych, występują różnice, z pewnością należy nastroić instrument.
  • Inną prostą metodą jest pomiar wysokości a1 tunerem elektronicznym. Dźwięk ten powinien mieć dokładnie 440Hz. Jeżeli a1 opuszczone jest do max 3-4 H,z instrument należy pilnie stroić. Dalsze odejście od wzorcowego dźwięku spowoduje konieczność wykonania podwójnej usługi stroiciela,  aby przywrócić pierwotną zalecaną wysokość. Taka sytuacja generuje wyższe koszty naprawy. Także niekorzystnie nadwyręża kołki stroikowe i wymaga przynajmniej dwóch wizyt stroiciela.
Nasza podpowiedź:

Według ogólnie przyjętych zasad, przy domowym, niezbyt intensywnym użytkowaniu instrumentu, sugerujemy, aby stroić go raz w roku. Jeżeli użytkowanie jest bardziej zaawansowane, np. podczas intensywnej edukacji, lub zawodowe, wskazane jest, aby instrument stroić dwa razy do roku  lub częściej. W naszej praktyce zawodowej ostatecznie cykliczność strojenia wyznaczamy indywidualnie. Ocenie podlega wówczas: jakość instrumentu, warunki wilgotności w pomieszczeniu oraz indywidualna wrażliwość użytkownika. Rozpoznanie tych parametrów następuje na przestrzeni dłuższego okresu czasu użytkowania instrumentu.

Muzyk, który pozostaje ze stroicielem w stałej relacji, zyskuje bieżące, fachowe doradztwo co do swojego instrumentu, w oparciu o potrzeby instrumentu i użytkownika.

Scroll to Top

Bądź na bieżąco: